Orka DOS için ayrılık vakti

 • Bu konu 9 yanıt içerir, 7 izleyen vardır ve en son 3 yıl 8 ay önce SMS tarafından güncellenmiştir.
 • Mesaj
  Abdurrahman SÖNMEZ
  Katılımcı
   Orka dos un, 2021 yılı yol haritası uyarı yazınızı yaptığım güncelleme sonrasında okudum.

   Kendi büromuzun programı için teknik destek verdiğim, kısmen de yazdığım dönemlerde artan iş yükü nedeni  ile başa çıkamadığım için bordro programı açısından zor durumda kalmıştık.

   O dönemde 3,5 disketler ile ofisimize gelen Soner beyin desteği ile başlayan Orka DOS program birlikteliğimiz keyifle devam ediyor..

   Birçok kişi dos programın bugüne kadar nasıl bir özveri ile devam ettiğinin belki farkında belki de değil…

   Biraz yazılım bilgim olduğundan dos a entegre edilmiş birçok Windows sayfanın işlemler yaptığını hepimiz fark etmişizdir. Nerede ise eklentiler bugün programın aslından fazla oldu farkında değiliz… İşte bu özveri ve emek olmasaydı dos programa yıllar önce zaten veda ederdik.

   Bu vesile ile, Başta Doğan bey ve kardeşi Metin beye,  Soner beye, Rahmi beye, teknik destekten adlarını sayamadığım emeği geçmiş bütün ekibe en içten duygularım ile teşekkür ediyorum.

   Yakın bir zamanda DOS programımıza veda etmeye hazırlanırken, Aynı ekip ile SQL olarak yola devam edeceğimiz için mutluyum, bu şekilde teknoloji in getirdiği yenilik ve konfordan daha fazla yararlanacağımıza olan inancım tamdır. Birlikte nice mutlu, sağlıklı çalışmalar dilerim.

   Saygılarımla

   Can Erdeniz

   0
   0
  10 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Cevaplar
   DİLBER CEYLAN
   Katılımcı
    Sayın Erdeniz,

    Nazik iltifatlarınız için teşekkür ederiz.

    Gerçekten DOS için maddi-manevi çok özveride bulunduk.  Ama her şeyin bir sınırı var.  Bu sınırı neredeyse 10 yıldır aştık.

    Çok uzun yıllar süren bu birliktelik, sizlerinde belirttiği gibi ORKA-SQL/Windows ile daha da iyi bir şekilde devam edecektir.

    Saygılarımızla,

     

    Not:Bu vesile ile daha önce yazmış olduğum yazıları bu başlık altında tekrar yayınlıyorum.

     

     

    0
    0
    DİLBER CEYLAN
    Katılımcı
      

     Değerli Orka Ailesi Kullanıcılarımız,

     DOS – Windows-SQL kullanımı karşılaştırılması bugünün ve yarının konusu olmadı. Olmayacakta. Sizleri anlayışla karşılamaya çalışıyoruz. Neticede diğer yazılım evlerinin, yaşamış olduğu süreci bizlerde bu yaşıyoruz.

     DOS klavye bazlı, kısa yollarla yönetilen ve görselliği olmayan bir işletim sistemidir. Miadını doldurmasına rağmen, yapmış olduğumuz eklentiler sayesinde bu yıllara kadar taşıdık. Hala daha mümkün mertebe desteklemeye çalışıyoruz. DOS programlarımı da bizim çocuğumuz.

     Yalnız, cep telefonların kullanmakta olduğunuz bilgisayarlardan daha da güçlü bilgisayarlarla dönüştüğü bir çağı ve geleceğini yaşamaktayız. Bırakın klavyeyi, artık farenin bile geleceği tartışılır oldu. Artık dokunmatik ekranları, tabletleri kullanmaya başladık. Değişme karşı durmamız imkânsız, yoksa altında kalırız.

     İşin donanım teknoloji ve bilgisayar yazılım ayağı böylede, sizlerin muhasebecilerin ve mali müşavirlerin durumu farklı mı?

     İşte e-Dönüşüm ile başlayan süreç, gittikçe hızlanmakta ve girdabıyla beraber sizleri etkilemeye başladı. Bugün artık beyaz kağıtlara fatura basabiliyoruz(e-arşiv, e-fatura). Nerede Noter tasdikli defterler? Nerede Maliyeden anlaşmalı matbaalar? Gelecek 3-5 sene sonra bunlardan bahsedebilecek misiniz?

     Personel ücret bordrosunda sadece, personel ücret bilgileri mi isteniliyor? Alış-Satış faturalarından sadece 120 – 600 – 391 veya 320 – 153 – 191 üçgeni mi isteniliyor ve istenilecek?

     Bizler yazılımımızı en ileride, en pratik ve en hızlı oluşturmak ve sizlere kolaylık sağlayabilmek için mümkün olduğunca da eski alışkanlarınızı korumaya çalışıyoruz.

     Ama bu bir dereceye kadar mümkün. Ticari program yapımız artık entegrasyon üzerinden çalışmıyor. Yani alış-satış veya tahsilat-tediye işlemi yapılınca fiş entegrasyonu yapılmıyor. Çünkü direkt anında fişi oluşuyor ve muhasebe işlemleri bitiyor. Faturayı düzeltince veya silince, fişide siliniyor veya düzeltiliyor. Böylece e-defter, e-fatura, e-arşiv, e-istatistik, e-beyanname  …. Hepsinin işlemi anında bitiyor. Böylece SGK, GİB, İŞ-KUR, TÜİK, … yarın bunların da yanlarına gelecek kurumların istediği bilgileri de anında otomatik olarak hazırlayabileceksiniz.

     Tabi bu yapının sizlere muhasebecilere zor gelen yanları var. <b>Çünkü klasik fiş işlemlerini ne yaparsak yapalım, DOS taki programın pratikliği sağladığımızı iddia etsekte, yılların kullanım alışkanlarının bir anda değiştireceğimizin farkındayız.</b> Hatta ‘Excel Fiş Girişi’ şeklinde hızlı bir kayıt sistemi yapsak bile. (Excel’den kopyala – yapıştır ile fiş girişi!!!)

     Bu nedenle, SQL-Windows programın kullanımı ile ilgili yeterli eğitimi ve bilgilendirmeye sahip değilseniz ve mevcud DOS alışkanlıklarınızı kullanmaya çalışırsanız şikayetleriniz devam edecektir.

     Aşağıda ki iki resme belki de ifade etmek istediğimin özeti olabilir. İkisi de aynı firmanın arabaları. Eski arabayı süren, bir anda şu andaki arabaya binerse hissedeceği duygu sizinde yaşadığınızın aynısıdır.

     Bu arabanın vitesi nerde, kontak anahtarı nerede? Ya el freni?  Halbuki bugün bu modellerde ne vites, ne kontak anahtarı ne de el freni var? Eğer siz yine bunları arayacaksanız, maalesef üretilmiyor!

     Sağlıcakla ve Esenle kalınız.

     0
     0
     DİLBER CEYLAN
     Katılımcı
      Değerli Orka DOS Kullanıcılarımız,

      Bu yazının konusu, Orka Bilgisayarın <b>mevcut DOS programları</b> hakkındaki bilgilendirmedir. Bu bilgilendirmeye geçmeden önce hem DOS’un hem de Orka’nın yazılım geçmişini kısaca hatırlatalım.

      DOS, IBM firmasının <b>1981 yılında</b> ilk icadı olan PC (Personal Computer) için, Microsoft firmasına yazdırdığı bir işletim sistemi adıdır. DOS Disk Operating System (Disk işletim Sistemi) kısaltmasıdır.

      1981 yılında Intel firmasının 8086 ve 8088 kodlu CPU (Merkezi İşlemci) için IBM firmasının isteği doğrultusunda 16 Bit olarak geliştirilmiştir. O zamanlarda bu müthiş bir yenilikti. Devasa, ulaşılamaz ve çok pahalı bilgisayarlar, iş yerleri masaüstlerine ve evlere girmeye başladı. Neticede bu bir teknoloji çağ değişimiydi. Daha sonra 80286 CPU ile daha geliştirildi ve <b>maksimum 16 MB bellek</b> kodlama ile sınırına ulaştı.

      DOS, <b>1994 Haziran ayında Microsoft tarafından son versiyonu 6.22 ile sonlandırıldı</b>. Bu tarihten itibaren Windows 95’ten başlayarak, Windows versiyonları içerisinde bir program olarak yer aldı.

      Orka Bilgisayar, <b>1987 yılında</b> ilk programlarını <b>DOS altında</b> geliştirmeye başladı. İlk Muhasebe Ofis otomasyonu yazdığımız zaman, sektörde Muhasebe-Mali Müşavir Büro kavramı da yoktu.

      Yazılım evleri programları firmalara göre yazar, Mali Müşavirler-Muhasebecilerde bu programları kullanırdı. En basitinden bir tanımlama yaptığınız zaman, bunu tüm firmalarda yapmak zorunda kalırdınız.

      Bu nedenle yazılım sektöründe, Muhasebe-Mali Müşavir Büro yazılım mantığının oluşmasına ve diğer yazılımların Orka’dan esinlenmesine sebepte olduk. Bunun onurundan da mutluyuz.

      Biz, <b><u>varlık sebebi saydığımız ve çok önem verdiğimiz, Mali Müşavir ve Muhasebe Bürolarının</u></b> ekonomik şartlarını da düşünerek, <b>2000 yılında</b> önemli bir kararla <b>DOS’a desteğimizi devam ettirme</b> kararı aldık. Çünkü 2000 yılında Muhasebe bürolardaki bilgisayarların Windows 2000/XP ve SQL Server kuracak gücü yoktu.

      <b>2003</b> yılında <b>ilk Windows kodlarımızı</b> geliştirmeye başladık. Bu kodları bile <b>DOS projemize destek için yazmaya başladık</b>.

      Netice’de <b>DOS’a USB desteği</b>, İnternet Explorer ile web desteği, Microsoft Ofis desteği, … ile Bugün bile birçok Windows programında olmayan, Devlet resmî kurumlarına, internet üzerinden DOS’tan beyanname bilgi gönderme-alma işlemlerini gerçekleştirdik.

      O zamanlarda da siz DOS kullanıcılarımıza bir söz vermiştik. DOS’un gidebileceği yere kadar destekleyeceğiz. İşte o sınıfır geçeli aslında yıllar oldu.

      Malesef, Fıkradaki Temel kaptanın söylediği gibi… “-Deniz bitti.”

      Çünkü, geliştirebileceğimiz hiçbir alt yazılım kütüphanesi, kullanmakta olduğumuz teknoloji ve programlar tarafından <b>yıllarca önce bırakıldı ve güncellenmiyor</b>. Yani bir Windows XP üzerinde veya DOS ‘BOX üzerinden yazılım geliştirmek imkânsız hale geldi. Kör-Topal, yamalarla, yazılım içine bin bir taklalar atarak yazmış olduğumuz kodlar artık sonuç vermiyor.

      Kaldı ki, <u>DOS Yazılımlarımıza destek verecek destek personel elemanı</u> da bulamıyoruz.

      2011 yılından başlayarak Windows yazılımlarımızı da sizlerin beğenilerine sunduk. Bu geçen 6 yıl boyunca, her gün mevcut Windows-SQL yazılımlarımız geliştirirken, DOS programımıza da destek vermeye çalıştık.

      Sadece <b>DOS</b> programımızdaki <b>kullanım alışkanlıklarını</b>, Windows-SQL programlarımızda kullanabilmeniz için, binlerce satırlık kod ilavesinde bulunduk.

      Tabi ki DOS ile Windows programımızın birebir aynı olması imkansızdır. Ama her yenilik bir doğumdur. Doğumda sancılıdır.

      Yukarıda belirtiğim gibi, <b>E-Defter, E-Fatura-Arşiv, E-… gibi devletimizin uygulamaları</b>, DOS programlarımızın kaldıracağı bir yük değildir.

      Gelirler idaresi ve diğer Resmî kurumların istediği bilgiler, gönderme-alma işlemleri DOS programlarından artık yapılamamaktadır. <b>Elektronik İmza, KEP</b> vs. diğer uygulamalar kapıda beklemektedir.

      <b>DOS programlarımıza desteğimiz, sınırlı DOS yazılım rötuşlarıyla ve mevcut DOS Sistem hatalarını düzeltmekten öteye artık maalesef geçemeyecektir.</b>

      Tavsiyemiz sizlerin de artık, binlerce Orka Windows – SQL kullanıcıları arasında artık yerinizi almanızı, DOS à Windows-SQL geçişini yapmanızdır.

      Bilgilerinize sunar, İyi günler, İyi çalışmalar dilerim.
      Metin Yılmaz

      0
      0
      Anonim
       Orka-SQL programınızı 2016 yılından beri bir kaç firmam için kullanıyorum. Edefter zorunluluğu, SQL programınızı tanımam için bir fırsattı. Asıl amacım Dos programınızdan Sql’e geçiş yapmadan önce programa adapte olmaktı. Ancak aşağıda belirteceğim hususlar sebebiyle bugüne kadar Dos programınızı bırakamadım. Bu kararınızı belki değiştirmeyecek ama neden Dos programını bırakamadığımı bilmeniz için bu yazıyı yazma gereği duyuyorum.

       – Öncelikle Dos programınız, sade basit ve hızlı bir kullanım için son derece mükemmel. O kadar ki, 1 klasör evrağı yarım günde işleyebiliyorum. Sql ise ayrıntılarla insanı yoruyor, bırakın 1 klasörü, 10 tane evrağı işlerken bile dakikalarım gidiyor. Bir satır hesap kodu yazıp, borç alacak sütununa gelene kadar kaç tuşa basmam gerektiğini, kaç kez mouse’a dokunmam gerektiğini hesaplamadım ama Dos versiyonunuzda bu sayı 1. evet yanlış okumuyorsunuz. Hesap kodu ve tab tuşu. Aynı şeyi Sql de yapmanız durumunda satır siliniyor, sol alt köşeden artı tıklanıp satır açılıyor tekrar hesap kodu gir  3 dört defa enter tuşuna bas vs vs… uzayıp giden bir dizi komut.

       -Orka dos’ta bir fiş içinde değişiklik yapmak isteniz, o fişin üstüne gelip ctrl-enter’la içine girip rakamı düzeltip çıkmanız bir kaç saniyeniz alırken, aynı işi SQL’le yapmaya kalktığınızda eziyete dönüşüyor. fişi bul, düzelti tıkla , satırı bulup tıklayıp içine girmeye çalış ama satıra giremesin, fişin sonuna bir satır aç, okla yukarı gitmeye çalış değiştireceğin satırı ulaş vs. …

       – Dos programınızda fiş işlerken herhangi bir hesap ismini yazıp, o an için o kaydın muavinine bakma gereği duyduğunuzda tek bir tuşa basmanız yeterli iken (f3 tuşu), Sql de bu işlemi yapmak için mouse’u elinize alıp, üst tarafta raporlar-muavin kanadını açıp hesap ismi yazıp f9’a basmanız gerekiyor. Oysa sözgelimi 120 li bir caride elimdeki faturanın önceden işlenip işlenmediğini anlık olarak kontrol etme gereği duysam orka dos ile 1 saniyemi almıyor.

       – Uzun uzun yazıp Sql programızın kodlarını yazan yazılımcılarınızın canını sıkmak istemiyorum, Ama sözün özü, Sql programınız, yoğun şekilde çalışan muhasebe büroları için malesef yorucu. İnanın, dos programınıza desteği kesmeniz konusunda kararlı davranmanız halinde yola Sql ile devam etmemiz mümkün görünmüyor. O kadar ki, “Orka Dos desteğimiz devam etmesi için programı yeniden satın almanız gerekiyor” diye bir istekte bulunsanız, Sql’e geçmektense istediğiniz bu parayı öder, Dos’ta kalırdım. Ama bu yazdıklarım sizin gelecek ile ilgili planlarınızı değiştirmeyecek. Siz çoktan ileriye dönük planlarınızı yapıp uygulamaya geçirmişsiniz. Umarım hedeflediğiniz amacınıza ulaşırsınız.

        

        

        

       0
       0
       EROL ŞERMET
       Katılımcı
        faturaların e-arşiv, e-fatura olarak düzenlendiği günümüzde meslektaşlarım neden fatura işlemek için neden kendilerini yoruyorlar. orka e-arşiv olarak kesilen ve alınan faturaların tamamını kaydedebiliyor.
        0
        0
        Anonim
         Yukarıda yazdıklarımda, sql konusunda hata yaptığımı farkettim.

         Benim kullandığım SQL versiyonu E-defter için yazılan versiyon. Dos programında yapabildiğim ama Sql versiyonunda olmadığı için rahatsızlık duyduğum bazı kısa yol tuşlarının artık yeni versiyonda da kullanılabildiğini farkettim. Fiş işlerken, f3’le muavin, f4 le mizan alınabiliyormuş. Dos versiyonundaki özelliklerin bazılarının artık sql’e de çalıştığını görmek sevindirici. Sql’in sadece edefter versiyonunu kullanmam sebebiyle, programın dos versiyonuna yaklaştırıldığını farketmemişim. Hatalı eleştirilerim yazılımcılarınızdan özür dilerim.

          

         0
         0
         Anonim
          Orka Dos un artık kullanılmayacağına inanın üzüldüm. SQL i biraz kullandım ama DOS kadar seri ve hızlı değil. Maalesef başka program arayışları içine giricem. Orka Dos  gerçekten çok iyiydin. ..
          0
          0
          fatih
          Katılımcı
           Sn. Orka Bilgisayar Yönetici ve Emekçileri,

            

           Bundan yaklaşık olarak bir ay önce durum değerlendirmesi için Sn. Doğan Yılmaz Bey ile samimi ve sıcak bir ortamda söyleşimiz olmuştu. SQL ile ilgili olası şikayetlerimi, Teknoparktaki yerine bizzat gittiğim, Sn Metin Bey’in bazı konularda kulaklarını tıkayarak,  kullanıcıların isteklerine önem vermemesini ve SQL deki hantallıktan ve neden kullanışlı olmadığından cihetle nacizane fikirlerimi paylaşmış idim. ÖRNEĞİN, Orka SQL her seferinde ekranın ortasında açılıyor, buna bir ayar yapamıyor muyuz gibi basit bir soruya bile yedek EKRAN al gibi dahiyane bir çözüm sunulmasına gülsem mi ağlasam mı bilemedim. (Samsun 32 İnch Ekranımdan yazıyorum bu satırları bu arada. 106 Ekran a doğru gideceğim bu gidişle inşallah.  🙂    )

           Arkadaşlar ne olursunuz amacım yermek, yada aşağılamak değil, ORKA yı bir evlat gibi nasıl sahiplendiğimizi en iyi DOĞAN Bey bilir. DOS için hep kısıtlı hafıza nedeni ile ilerleme sağlanamadığı ifade edildi. Evet Haklılar da, Peki Windows un Suçu Nedir ? Neyse efendim, Çözüm anlamında bir sonuca an itibari ile ulaşmış değilim. Görüştüğüm meslekdaşlarım da  ORKA DOS u yere göğe sığdıramazken, SQL için hepsinin ortak görüşü bu programla yollarına devam edemeyecekleri yönünde hemfikir. Buna BENDE dahilim.  (32 inch ekranla SQL i kullanmaktayım bu arada halen.) Bugün LUCA ile öngörüşme yaptım. Kendilerini bekliyorum, Mecburen arayış içerisine girdim. Bardağı taşıran damla ise bugün, ORKA SQL in yanlış yapmış olduğu entegrasyon ile ilgili daha önce de bilgi vermeme rağmen hatanın düzeltilmediğini SQL in büro yönetiminde hatalı entegrasyon ve muhtasar hesapladığına şahit oldum. Tekrar Doğan Bey in cebinden ulaşmaya çalıştım, ulaşamadım, Metin bey i aradım ULAŞAMADIM, ve bunu SQL e tekrar bildirmek için Orka Merkezi aradığımda tam bir AZİZ NESİN Klasiği ile karşılaştım.

           Orka Merkezi aradığımda, santral Lisans numaramı istedi, verdim beni Satışa aktardı, (Destek paketim olmadığından) Satıştaki arkadaşa dilimde tüy bitene kadar anlatmaya çalıştım, benim satışla bir işim yok, satışa santral otomatik aktardı, Doğan Beyi ve Metin bey i cepten aradığımı ama muhtemelen meşgul olabileceklerinden dolayı ulaşamadığımı, program hata yapıyor vs. vs. ve dedikten ve sinir anlamında kırmızı çizgiye yaklaştığım bir sınırda, beyefendi yarım saatin sonunda Destek’ten bayan arkadaşa aktardı, kendisini tanımıyorum ama o beni tanıyormuş. Durumu anlattım. Bayiyi önce aradığımı, çözüm bulamadığım için onları aradığımı ve bunu ancak uzak bağlantı ile bağlanmaları durumunda program üzerinden detaylı olarak hatayı gösterebileceğimi dilim döndükçe anlatmaya çalıştım. Konuşmanın sonunda hanımefendi bu durumun da Uzak desteğe girdiğini ve benim uzak destek paketim olmadığından yardımcı olamayacaklarını, Doğan Bey in Gültekin AKTAŞ ararsa bana bağlayın şeklinde bir bilgi vermediğini, o olmadan aktaramayacağını,  bayim ile görüşmem gerektiğini söyledi durdu. Şimdi ben bu hatayı düzeltin demek için uzak destek mi alayım. Hatanın Faturasını da müşteriden kazanca mı çevirmek istiyorsunuz anlamadım.

           Arkadaşlar, beni bilen bilir, ben bu güne kadar sayısını hatırlayamadığım ve beni forumdan takip eden bir sürü kullanıcıya herhangi bir menfaat beklemeden yardımcı oldum. Olmaya da devam ediyorum. Şimdi birileri çıkar illeri geri konuşur, yapmasın üzerim. (Çok sinirliyim şu an)

           Bence Herkes artık bir silkelenip kendisine gelsin. iki aylık süre zarfında ORKA SQL bu zihniyetle devam ederse, Doğan Bey e samimiyetle anlattığım gibi, insanları bir kere küstürürseniz, geri dönüşümü domino etkisi yapar. Bizlerin istek ve önerilerine kulak verirseniz KAZANAN HEPİMİZ OLURUZ. AKSİ DURUMDA HERKES KAYBEDER.     ORKA BİZİ,             BİZLER DE EVLADIMIZ GİBİ GÖRDÜĞÜMÜZ ORKA YI .

           ESEN KALIN CANLAR,

           0
           0
           Anonim
            Bu cevap uygunsuz içerik için bildirildi.

            ORKASQL programını kullanıyoruz fakat büro yönetimi modülünde hatalı yaptığı her hangi bir sorun ile karşılaşmadık. Kaldı ki karşılaşmış olsak bile bunu bağlantı kurarak incelemeden çözülmesi imkansız. Bu gün hangi programı kullanırsak kullanalım kul yapımıdır illaki bir hata veya bir tanım eksikliğinden dolayı sorun olabilir. Destek paketi yoksa destek olunmaması normal bir şey değil mi? Yani faturamı ödemeyince operatörde arama yapmama izin vermiyor fakat ben bu konuda sinirlenmiyorum faturamı ödüyorum.
            0
            0
            SMS
             2013 yılından beri orka sql kullanıyorum. Bence harika bir program, bu ay sonu da bulut sistemine geçiş yaparak özgürlükler dünyasına bir adım daha atacağım. Bizleri dinleyen bir program üreticisi olması bence çok çok iyi.
             0
             0
            10 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
            • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.