Sunucu raid yapısı hk.

 • Mesaj
  Ersin Aksoy
  Katılımcı
   Merhaba işyerindeki sunucumun hdd leri değiştireceğim ve ssd koyacağım. yeni diskleri oluştururken verimlilik açısından Raid1 mi öneriyorsunuz yoksa Raid5 mi  Raid 1 yaparsam 2 tane 1 tb ssd raid 5 yaparsam 4 tane 500 gb ssd koyacağım sisteme Yardımlarınız için teşekkürler.
   0
   0
  3 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Cevaplar
   Ersin Aksoy
   Katılımcı
    Sunucu Raid 10 Yapısı ile kuruyorum Daha verimli olacağı yönünde yazılar okudum, Hakkımızda hayırlısı uyarı da bulunmak isteyen arkadaşların uyarılarına her zaman için açığım. Sağlıkla kalın.
    0
    0
    FATİH DUMAN
    Katılımcı
     Merhaba 4 disk raid5 olarak kullanıyorum. 14 yılda iki sunucu yeniledik ikisinde de bu şekilde kullandım. Bir kez sunucuda disklerden 1 tanesi arızalandı tek bir diski değiştirip yolumuza devam ettik. Birde tavsiyem bir nas cihazına image olarak yedek almanız olur.
     1
     0
     Ersin Aksoy
     Katılımcı
      Fatih bey cevabınız için teşekkürler, Aslında ben de raid5 yapmayı düşünüyordum. Okuduğum tüm makalelerde genel kullanımın Raid5 Olduğu yönünde, Raid 10 verimliliğini daha çok öven makalelerden etkilendim biraz. Esasında sunucumun da değişme vakti geldi ama bu ssd güncellemesi güzel oldu. Dışarıdan yaptığım bağlantılarımda hızım bayağı arttı. Sunucum her akşam Nas sunucuya tam vss yedek alıyor. Uyarılarınız ve tasviyeleriniz için teşekkür ederim.
      0
      0
     3 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
     • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.