Yanıtla: Orka DOS için ayrılık vakti

Anonim
      Orka-SQL programınızı 2016 yılından beri bir kaç firmam için kullanıyorum. Edefter zorunluluğu, SQL programınızı tanımam için bir fırsattı. Asıl amacım Dos programınızdan Sql’e geçiş yapmadan önce programa adapte olmaktı. Ancak aşağıda belirteceğim hususlar sebebiyle bugüne kadar Dos programınızı bırakamadım. Bu kararınızı belki değiştirmeyecek ama neden Dos programını bırakamadığımı bilmeniz için bu yazıyı yazma gereği duyuyorum.

– Öncelikle Dos programınız, sade basit ve hızlı bir kullanım için son derece mükemmel. O kadar ki, 1 klasör evrağı yarım günde işleyebiliyorum. Sql ise ayrıntılarla insanı yoruyor, bırakın 1 klasörü, 10 tane evrağı işlerken bile dakikalarım gidiyor. Bir satır hesap kodu yazıp, borç alacak sütununa gelene kadar kaç tuşa basmam gerektiğini, kaç kez mouse’a dokunmam gerektiğini hesaplamadım ama Dos versiyonunuzda bu sayı 1. evet yanlış okumuyorsunuz. Hesap kodu ve tab tuşu. Aynı şeyi Sql de yapmanız durumunda satır siliniyor, sol alt köşeden artı tıklanıp satır açılıyor tekrar hesap kodu gir  3 dört defa enter tuşuna bas vs vs… uzayıp giden bir dizi komut.

-Orka dos’ta bir fiş içinde değişiklik yapmak isteniz, o fişin üstüne gelip ctrl-enter’la içine girip rakamı düzeltip çıkmanız bir kaç saniyeniz alırken, aynı işi SQL’le yapmaya kalktığınızda eziyete dönüşüyor. fişi bul, düzelti tıkla , satırı bulup tıklayıp içine girmeye çalış ama satıra giremesin, fişin sonuna bir satır aç, okla yukarı gitmeye çalış değiştireceğin satırı ulaş vs. …

– Dos programınızda fiş işlerken herhangi bir hesap ismini yazıp, o an için o kaydın muavinine bakma gereği duyduğunuzda tek bir tuşa basmanız yeterli iken (f3 tuşu), Sql de bu işlemi yapmak için mouse’u elinize alıp, üst tarafta raporlar-muavin kanadını açıp hesap ismi yazıp f9’a basmanız gerekiyor. Oysa sözgelimi 120 li bir caride elimdeki faturanın önceden işlenip işlenmediğini anlık olarak kontrol etme gereği duysam orka dos ile 1 saniyemi almıyor.

– Uzun uzun yazıp Sql programızın kodlarını yazan yazılımcılarınızın canını sıkmak istemiyorum, Ama sözün özü, Sql programınız, yoğun şekilde çalışan muhasebe büroları için malesef yorucu. İnanın, dos programınıza desteği kesmeniz konusunda kararlı davranmanız halinde yola Sql ile devam etmemiz mümkün görünmüyor. O kadar ki, “Orka Dos desteğimiz devam etmesi için programı yeniden satın almanız gerekiyor” diye bir istekte bulunsanız, Sql’e geçmektense istediğiniz bu parayı öder, Dos’ta kalırdım. Ama bu yazdıklarım sizin gelecek ile ilgili planlarınızı değiştirmeyecek. Siz çoktan ileriye dönük planlarınızı yapıp uygulamaya geçirmişsiniz. Umarım hedeflediğiniz amacınıza ulaşırsınız.

0
      0